9 клас на 05.05
Масова культура і дозвілля
На кінець XIX ст. більшість жителів країн Європи та США були освіченими. Завдяки успіхам промислової революції зріс життєвий рівень населення. Завдяки зменшенню робочого дня в жителів міст з’явився вільний час. Усе це створило передумови для того, щоб споживачами літератури та мистецтва стали не лише незначний прошарок освіченої еліти, а великі маси простих людей. Виникло нове історичне явище — масова культура.
У літературі це призвело до того, що поряд Із книгами, які розраховані на вишуканих читачів, з’явилися твори, орієнтовані на смаки й потреби звичайної освіченої людини. У XIX ст. утвердилися такі літературні жанри, як пригодницький і детективний роман. Класичними пригодницькими романами стали твори американця Фенімора Купера, англійців Томаса Майна Ріда і Роберта Льюїса Стівенсона, французів Луї Жаколіо, Ежена Сю, Гюстава Емара і Луї Буссенара. Американець Едгар По в 1841 р. написав першу справді детективну розповідь «Убивство на вулиці Морг». У 1887 р. англієць Артур Конан Дойль надрукував першу розповідь, героєм якої став Шерлок Холмс.
Будівництво багатоповерхових будинків із центральним опаленням зробило неможливим для їх жителів робити запаси на зиму. Доводилося ледь не кожного дня ходити до магазину за продуктами, що не зберігалися тривалий час. Це дало поштовх до розвитку мережі продовольчих магазинів із широким асортиментом. У США, а згодом і у Європі виникають перші універсами й універмаги. Загалом у торгівлі настали нові часи. У 1852 р. в універмазі «Бон Марше» вперше були встановлені тверді ціни, а не як раніше, коли покупець і продавець могли торгуватися. Ця зміна була зумовлена тим, що у великих магазинах працювало багато продавців, і власник не міг довірити їм установлювати ціни.
Мода:
Зміни в торгівлі також були зумовлені й змінами в харчовій і легкій промисловості. Так, завдяки винаходу швейної машинки й розвитку громадського транспорту змінився і підхід до одягу. Змінився і стиль його носіння. Тепер усі прошарки населення одягалися практично однаково, різниця полягала лише в якості тканин і деяких елементів обробки. У чоловічій моді остаточно утверджується костюм трійка й біла сорочка. Для урочистих заходів одягали фрак чи смокінг. Жіноча мода була більш різноманітною, але вона рухалася в напрямку звуження спідниці й підкреслення бюсту.
Універмаг «Бон Марше» в Парижі
Жіноча і чоловіча мода на початку XX ст.
Пікнік. Фото 1912 р.
Законодавцем чоловічої моди був Лондон, жіночої — Париж.
У моду стали входити пікніки на природі із закускою, прогулянки на велосипедах, катання на човнах, купання тощо.
Популярною розвагою було відвідування всіляких промислових виставок, де можна було побачити найновіші досягнення техніки, помилуватися картинами, скульптурами в художніх салонах. В останній третині XIX ст. в будинках пересічних громадян почала постійно лунати музика, і для цього не потрібно було грати на музичних інструментах. У 1877 р. Т.Едісон сконструював фонограф, який записував і відтворював музику. Еміль Бернінер винайшов грамофон, який удосконалив Елдрідж Джонсон. Він відтворював звуки, записані на спеціальних платівках. Виникла навіть ціла галузь — звукозапис.
Ще однією розвагою стало читання газет і книг за ранковою кавою, у транспорті або просто на лавці в міському парку.
До моди починає входити туризм. Перше туристичне агентство було засноване в 1863 р. Джеймсом Куком. В останній чверті XIX ст. став розвиватися альпінізм, а на кінець століття увійшли в моду гірські лижі. Тогочасною дивиною стали автомобільні перегони. Перші такі перегони були влаштовані в 1894 р. у Франції.
Популярним стало заняття спортом. На засіданні Футбольної асоціації спорту Великої Британії 6 грудня 1863 р. було вирішено вважати футбол і регбі різними видами спорту. Це і є дата народження сучасного футболу. Завдяки англійцям футбол став улюбленою грою і в інших країнах Європи. Під час стоянок кораблів у портах вони організовували матчі між членами команд, до складів яких залучали місцеву молодь. У 70-ті рр. XIX ст. визнання отримали теніс і ковзани. Почалося регулярне проведення змагань. У 1892 р. барон П’ер де Кубертен виступив із пропозицією відновити проведення Олімпійських ігор, вважаючи, що мирна боротьба на спортивних аренах стане запорукою миру й згоди у світі. Перші ігри були проведені в 1896р. в Афінах. Наступні 1900 р. відбулися в Парижі.
РОБОТА З ІЛЮСТРАЦІЯМИ
(?) Перекладіть з англійської рекламний слоган «Кодак»: «You press the button, — we do the rest». Чому ця реклама є виявом масової культури?
(?) Поясніть, чому ця реклама є виявом масової культури.
Які ідеї намагався передати автор ілюстрації?
Люди жили й відпочивали в міру своїх можливостей, сподіваючись на краще майбутнє.
Імпресіонізм (фр. impression — враження) — напрям у мистецтві останньої третини XIX — початку XX ст., представники якого прагнули відобразити світ у його рухливості й мінливості, передати свої скороминущі враження.
Клод Моне Враження. Схід сонця
Вінсент Ван Гог
"Соняшники"
Ван Гог. Автопортрет із відрізаним вухом і люлькою
Першим сучасним хмарочосом вважається Будинок домашнього страхування, який було споруджено у 1885 у Чикаго. В нього було 10 поверхів, заввишки 42 м. Незважаючи на не дуже вражаючі характеристики, за конструкцією це був перший сучасний хмарочос, збудований за допомогою сталевого каркаса. Це у свою чергу звільнило від напруги стіни, завдяки чому вони були унікально тонкими. Будинок був зруйнований в 1931 році.
ПЕРЕВІРКА Д/З ВІВТОРОК 05.05.
12:00 - 18:00
12:00 - 18:00
ПОСИЛАННЯ НА ТЕСТИ БУДЕ В БЛОЗІ
БАЖАЮ УДАЧІ!
За посиланням https://vseosvita.ua/go введіть код: jhq832
або
Перейдіть за посиланням:
https://vseosvita.ua/test/start/jhq832
Відскануйте QR-код
за допомогою смартфона:
Коментарі
Дописати коментар