10 клас Українська революція

 













Завдання прочитати параграф 6(п.3), параграф 7 (п.1,2)  виписати дати прийняття І і ІІ Універсалів, Генерального Секретаріату. Розуміти відмінність І і ІІ Універсалу. Для кращого розуміння , в нагоді будуть відео вище вказані.


18.10 .2022
З’їзд поневолених народів Росії як передвісник розпаду Російської імперії. Прихід до влади більшовиків у Росії: позиція УЦР.

«З'їзд поневолених народів росії як передвісник розпаду російської імперії»

      📌  Дата  - 21-28 вересня 1917 року;
📌         локація - Київ;



📌         ініціатор - Михайло Грушевський , 



📌місце - Українська Центральна Рада



З’їзд відбувся у вересні в Києві саме з ініціативи Михайла Грушевського. Він та його соратники-соціалісти вирішили взяти на себе відповідальність не тільки за майбутнє України, а й усіх народів колишньої Російської імперії. До того ж це стало би передумовою перебудови Росії на федеративних засадах. Російська федерація мала стати «храмом волі народів», а насправді переконувалися в іншому.

Взяли участь у ньому 85 делегатів від 12/14  народів колишньої імперії:


Ø українці

Ø білоруси

Ø грузини

Ø молдавани

Ø естонці

Ø литовці

Ø латиші

Ø росіяни

Ø євреї

Ø козаки

Ø поляки

Ø тюрки

Ø татари

Карикатура на Михайла Грушевського до З’їзду поневолених народів. 1917 рік. Автор малюнку – Іван Косинин

На з’їзд не була присутня російська делегація, а російську владу репрезентував постійний представник Центральної Ради при Тимчасовому уряді Максим Славинський.

Більшість делегатів підтримали запропоновану Центральною Радою концепцію перебудови Росії на федеративних засадах, а ухвалена з’їздом резолюція «Про федеративний устрій Російської республіки»

Незгідними з цією резолюцією виявилися лише 3 делегації: литовські делегати висловилися за цілковиту незалежність Литви, єврейських делегатів цікавило створення єврейської автономії у Палестині, а польські делегати розглядали федерацію як проміжний етап на шляху до власної повної державної самостійності.


«І от чому я й інші нітрохи не журимося повною політичною незалежністю України, не надаємо їй ніякої ваги. Для близького часу зовсім досить широкої української автономії у федеративній Російській республіці.»

Історик Владислав Верстюк: «Центральна Рада від самого свого створення оголосила себе прихильницею федералізації Росії за принципом національно-територіальної автономії окремих народів. Перед Першою світовою війною, обговорювалась проблема Сполучених Штатів Європи»

 

Рішення з’їзду:

        повинні обов’язково скликатись і Всеросійські Установчі збори і скликані ( для кожного народу) крайові Установчі збори для встановлення форм відносин з центральними органами, а також форм внутрішнього устрою автономної одиниці.

        засуджувалася надмірна централізація законодавчої та виконавчої влади, це гальмувало розвиток держави.

        Постанова «Про загальнодержавну та крайові мови» надавала рівноправного статусу національним мовам.  Загальнодержавною визнавалася російська, в окремих державах, частинах федерації — одна або кілька крайових мов. Щодо школи, церкви і суду загальнодержавна мова не повинна була мати жодної переваги над іншими крайовими мовами.

 

1917, 7 листопада – у Петрограді більшовицький переворот.

більшовики на чолі з Владіміром Лєніним (Ульяновим) здійснили збройний переворот і захопили владу.

Із цієї події розпочалося становлення комуністичного тоталітарного режиму.

 

Йосиф Сталін (член Військово-революційного центру керівництва збройним повстанням), Владімір Лєнін (лідер і керівник російських більшовиків), Лев Троцький (голова Військово-революційного комітету Петроградської Ради,  здійснював безпосереднє керівництво переворотом). Фото: kaosenlared.net

 

 

 

“Жовтневий переворот” від початку був нелегітимним та протизаконним.

 

Захопивши владу в Петрограді, Лєнін та його соратники розпочали боротьбу за контроль над Україною. Їхньою суперницею була Центральна Рада, найорганізованіша на той момент сила, що мала високий авторитет у суспільстві й відкрито виступила проти незаконної узурпації більшовиками влади в Росії. Щоб компрометувати Українську Центральну Раду в очах населення та військ на фронті, більшовики звинувачували її в “контрреволюційності” та “буржуазності”, а також використовували апробований у Росії набір популістських гасел: про мир, землю, фабрики й заводи.





В Україні більшовики не мали суттєвої підтримки, тож їхні спроби перебрати владу в Києві були провальними. Слабкість позицій більшовиків продемонстрували також вибори до Всеросійських установчих зборів, які відбулися у листопаді 1917 року. За них в Україні віддали голоси лише 10% громадян – у 2,5 рази менше, ніж загалом у Росії. Соціалістичні політичні сили, що входили до Центральної Ради, набрали 77% голосів. 























Коментарі

Популярні публікації